niedziela, 4 października 2015

Pajarito Instant 150 g

Chyba najgorsza yerba mate, jaką piłem w życiu. Polski importer podaje, że w jej skład wchodzi 100% yerba mate, jednak "ptaszek" to w rzeczywistości yerba mate z taką ilością cukru, że aż doszło do jego krystalizacji.
Zapach przypomina śledzia, natomiast jeśli chcesz poczuć jej działanie, musisz wsypać tak dużo Pajarito Instant 150 g, że powstaje słodka, dziwnie smakująca breja.
Jeśli spodziewałeś się czegoś w stylu kawy rozpuszczalnej, srogo się zawiedziesz.
Myślę, że Pajarito instant świetnie pasowałoby do mleka i że jest to jedyny ratunek dla tej formy mate. Minusem jest także bardzo tandetne opakowanie.
Działanie jest bardzo słabe. Nie polecam.

Amanda Elaborada (czerwona) recenzja

Amanda to marka yerby znana z polskich korzeni. Czerwona amanda elaborada jest polecana osobom, które lubią bardzo mocną (ale nie najmocniejszą) yerbę, której nie brakuje kofeiny.
Jeśli jesteś fanem delikatnych smaków, yerba mate Amanda Elaborada nie będzie dla Ciebie.
Argentyńskie mate różnią się od tych, produkowanych w Paragwaju i to od razu widać w przypadku tej odmiany. Moim zdaniem, o wiele smaczniejsza jest odmiana niebieska, charakteryzująca się mocniejszym smakiem i brakiem patyczków.

wtorek, 7 lipca 2015

Yerba mate z mlekiem - szalone połączenie?

Czy yerba mate z mlekiem to szalone połączenie? Moim zdaniem, nie, mate świetnie komponuje się i nie jest gorzka, tak, jak z wodą. Smak zmienia się, podobnie, jak przy herbacie z mlekiem, znika gdzieś ostrość i cierpkość.
Zanim ocenisz, spróbuj samemu.

niedziela, 5 lipca 2015

Pipore Suave - recenzja

Jeden z klientów wypróbował wszystkie yerba mate, które były dostępne w sklepie, w którym pracowałem. Jego ulubionym wyborem była zwykła Pipore (nazywana przez niego także Pipora-obora), a ponieważ znałem jego preferencje odnośnie smaku mate, nigdy nie proponowałem mu słabszych wersji.
Ostatnio miałem okazję spróbować mate Pipore Suave i mimo tego, że także wolę wynalazki w stylu Amandy sin palo, myślę, że to dobry wybór nie tylko początkujących.

Yerba mate i jej właściwości

Jeśli chcesz wyjechać do Argentyny, albo przynajmniej poznać kulturę tego kraju, musisz najpierw dowiedzieć się, jakie znaczenie ma tam yerba mate. Yerba mate to napój pity z niemal religijną czcią w całej Argentynie. To jeden z najważniejszych elementów tamtejszej kultury i żaden obcokrajowiec nie może opuścić Argentyny, nie napiwszy się mate. Wielu ludzi wracających z Argentyny zrzekło się picia kawy. Od pierwszego napicia się yerby, do wciągnięcia w ten miły "nałóg" zwykle mija tylko kilka dni.

piątek, 3 lipca 2015

10 momentów dnia, 10 ciekawych yerba mate - ostatnia Cię zaskoczy!

Znam osobę, która zaparza yerba mate 6 razy dziennie i nigdy nie wyłącza swojego czajnika, nastawionego na 80 stopni. Być może popełnia ona błąd, pijąc ciągle klasyczne Pipore - każdy moment dnia warto uczcić inną yerba mate.
W tym wpisie przedstawiam 10 ciekawych yerba mate, które różnią się właściwościami i pasują na różne okazje. Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z mate, dzięki temu wpisowi możesz zobaczyć, jak różnorodny jest ten temat.

niedziela, 28 czerwca 2015

Najciekawsze dodatki do yerba mate

Jeśli jesteś konserwatywnym wielbicielem yerba mate, możesz się śmiać z osób, które dodają do tego napoju jakieś dodatki. Moim zdaniem, nie ma nic złego w tym, by poprawić nieco gorzki smak mate. Jest kilka powodów, dla któryh możesz mieć ochotę dodać coś do yerba mate. Większość ludzi chce złagodzić jej smak.

sobota, 27 czerwca 2015

Yerba mate jako nawóz

Rośliny są zielone, yerba mate jest zielona i jest rośliną. Może dobrym pomysłem jest używanie jej jako nawozu? Pomysł nie jest tak dobry, jak mogłoby się wydawać. Jeśli pijesz mnóstwo mate i nie masz czasu na oddawanie jej "matce ziemi", możesz mieć ochotę na wrzucenie jej na przykład do doniczki. Na razie się z tym wstrzymaj, bo tylko im zaszkodzisz!

Czy znasz różnicę pomiędzy mate i terere?


Yerba mate (Ilex paraguariensis) jest przygotowywana na dwa sposoby - przyrządza się z niej mate, zwane także jako chimarrao, oraz terere. Te dwa napoje charakteryzuje podobny sposób przygotowania, ale różnią się jednym szczegółem.