Yerba mate (Ilex paraguariensis) jest przygotowywana na dwa sposoby - przyrządza się z niej mate, zwane także jako chimarrao, oraz terere. Te dwa napoje charakteryzuje podobny sposób przygotowania, ale różnią się jednym szczegółem.
Mate& Tereré
Zarówno mate, jak i tereré, są charakterystyczne dla Ameryki Południowej i wywodzą się z Paragwaju, Argentyny i Brazylii. Obecnie możesz je kupić na całym świecie. W Brazylii pije się przeważnie formę yerba mate, jaką na pewno znasz, czyli zalewaną gorącą wodą, natomiast mieszkańcy Paragwaju wolą pić terere. Chimarrao to termin używany przede wszystkim w Brazylii (gdzie mówi się po portugalsku), natomiast w rejonach hiszpańskojęzycznych i na całym świecie, mówi się po prostu yerba mate.
Temperatura
Największą różnicą między tymi dwoma napojami, jest temperatura wody. Terere jest zwykle przygotowywana z zimnej wody, natomiast mate, z wody o temperaturze 75 stopni. Terere to zimny i odświeżający napój, który pije się w gorących rejonach świata. Mate jest popularniejsze w południowej Brazylii i Argentynie, gdzie jest chłodniej.
Termos
Bardzo przydatnym akcesorium do przyrządzania mate jest litrowy termos z cienkim "kranikiem", wyposażonym w zawór. Termos nie musi być bardzo duży, bo mate pije się wolniej, niż terere. Termosy do terere są zwykle większe i mają za zadanie utrzymywać niską temperaturę. Można kupić nawet termos o pojemności 5 litrów, natomiast te do mate, mają zwykle 1 litr pojemności.
Aromat
Jeden i drugi napar zachowuje smak yerba mate, ale terere ma mocniejszy i bardziej gorzki smak.
Jaki rodzaj mate?
Jeśli masz taki kaprys, możesz kupić odmianę mate, która będzie dostosowana specjalnie do terere (więcej grubszych listków i gałązek), ale możesz go zrobić także ze zwykłej odmiany.
Tykwa, czy guampa?
Te nazwy oznaczają naczynko, z którego pije się yerba mate. Z tykwy pije się gorącą mate - ma zwykle okrągły kształt, dzięki czemu można odpowiednio ułożyć sobie mate w naczynku. Guampa jest zwykle używana do picia terere. Guampa ma zwykle kształt rogu i może być wykonana z wielu materiałów, takich, jak plastik, szkło i aluminium, a także z rogu lub kopyta.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz